Po odejściu Mirka Szołtyska pod koniec 1999 roku nastąpił rozpad współpracy w zespole 'Duo Trapery'.
W 2000 roku Mirek Szołtysek zakłada własny zespół pod nazwą 'Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio', w skład którego wchodzą: Mirek Szołtysek oraz dwie pięknie śpiewające i tańczące dziewczyny . Mirek Szołtysek do tej pory nagrał dziewięć solowych płyt :
      ' Dzień radości'
      ' To co nojlepsze'
      ' Miłość i TY'
      ' Miłość i Słowa ',
      ' Kolędy ',
      ' Zabawa w śląskim klimacie ',
      ' Balanga u Szołtyska ',
      ' Nadzieja ' oraz
      ' Jak Motyle '

Płyty 'Nadzieja' oraz 'Jak motyle', które ukazały się pod patronatem medialnym Telewizji Katowice wydane zostały przez firmę BOX MUSIC. To bez wątpienia najweselsze, najbardziej taneczne płyty, zrobione dla każdego słuchacza w różnym wieku z dużym akcentem Śląskiej Muzyki Biesiadnej.
Zespół podbił serca publiczności czego odzwierciedleniem jest ilość granych koncertów. Już w pierwszym roku ich liczba przekroczyła sto. Publiczność żywo reaguje na prezentowaną muzykę, którą stworzono z myślą o niej - o rodzinie, o pracy, zabawie. Wierni fani towarzyszą zespołowi na wielu koncertach i biesiadach.
Zespół 'Mirosław Szołtysek i Wesołe Trio' rozpoczął swoją działalność w 2000 roku współpracą z Telewizją Katowice, z którą to po dzień dzisiejszy uczestniczy w największych koncertach i imprezach plenerowych pod jej patronatem.

Idąc za ciosem swojej popularności stworzył swój autorski program pt. 'Zabawa u Szołtyska', którego premiera odbyła się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu przy komplecie publiczności.
Warto również zaznaczyć, że Mirek jest autorem wszystkich tekstów piosenek na swoich płytach. Jest on także autorem tekstów piosenek śpiewanych przez wielu innych śląskich wykonawców. Zawsze wzrusza, bawi i przypomina w nich o pięknych tradycjach i obyczajach Śląska. Wszystkie utwory zespołu 'Mirosław Szołtysek i Wesołe trio' są objęte prawami autorskimi tzn. iż program od samego początku do samego końca jest programem autorskim. Mirek stale rozwija swoje muzyczne umiejętności oraz realizuje marzenia twórcze. W 2000 roku prowadził utrzymaną w śląskim klimacie audycję w siemianowickim radiu 'Barys' pod nazwą 'U Szołtyska na antenie' cieszącą się dużą popularnością. Do niedawna prowadził wraz najpopularniejszą śląską audycję 'Godomy, godomy ... czyli Szoł-Miś' w Radiu Piekary.

Zespół zdobył wiele wyróżnień w radiowych plebiscytach słuchaczy na najlepszą piosenkę, najlepszy tekst czy zespół roku, przebój lata itp. Zespół gości na antenie Radia Piekary, Radia FAN w Knurowie, Radia Vanessa w Raciborzu, Radia Opole, Radia Katowice.
Zespół uczestniczy w wielu programach telewizyjnych, kilka razy był gościem 'Telewizyjnej 1' w Telewizji Katowice, kilku programach Telewizji TVN.
Wiele gazet i czasopism opisywało jego poczynania artystyczne takie jak: 'Super Express', 'Dziennik Zachodni', 'Wieczór', 'Trybuna Śląska', 'Goniec Górnośląski' oraz inne o charakterze lokalnym. Zespół nawiązał współpracę z lokalnymi Ośrodkami kultury w których również prezentuje swój dorobek artystyczny przy pełnym komplecie widowni.    

Mirosław Szołtysek jako jeden z nielicznych artystów dąży do sukcesu, nie odcinając się za wszelką cenę od swoich korzeni, lecz wręcz przeciwnie chwali się swojskością. Występy j zespołu często porównywane są do występów kabaretowych w które wplatany jest akcent .śląskiej piosenki autorstwa Mirosława Szołtyska przeplatany dowcipami, a częściej jeszcze humorem . Jego wszystkie teksty są utrzymane w ciepłym klimacie i są bez wulgaryzmów..
Kompozycje, aranżacje są dogłębnie przemyślane nie tylko przez kompozytorów ale przez samego Szołtyska. Szołtysek twierdzi, że każdy osiąga swoją popularność przez swój profesjonalizm, a oni go posiadają. Za co im dziękuję i zapraszam do dalszej współpracy.

Na rynku muzycznym ukazała się już płyta kolędowa z polskimi, tradycyjnymi kolędami w wykonaniu Mirka Szołtyska i Wesołego Trio. Zaraz po niej zespół rozpoczyna pracę nad kolejnym swoim wydawnictwem.

Rygor i dyscyplina, uśmiech i łzy towarzyszą wzrastaniu ich popularności. Szołtysek żąda profesjonalizmu od swego zespołu i samego siebie. Choć ta droga jest niełatwa, każdy musi starać się jak może, nikomu dyscyplina jeszcze nie zaszkodziła. Wręcz przeciwnie mobilizuje do wzrastania i wejścia na najwyższy szczyt popularności.

Mirek Szołtysek jako lider tego zespołu zawsze powtarza; jesteśmy po to by łączyć a nie po to by dzielić. Nieważne czy gramy na Śląsku czy poza jego regionem czy poza granicami naszego kraju. Najważniejsza jest publiczność, którą staramy się zdobywać z dnia na dzień. Dopóki ona jest i będzie, my też jesteśmy i będziemy.

Z poważaniem Mirosław Szołtysek