RYSZARD I MARTYNA SMARUJ

Zespół powstał w roku 1989 i początkowo wykonywał utwory z repertuaru twórców Krainy Łagodności (SDM, J.Kaczmarski, P.Gintrowski, itp). Od początku też w repertuarze zespołu znajdowały się kompozycje własne. Liderem zespołu, kompozytorem i autorem tekstów do większości piosenek wykonywanych przez zespół To My jest od początku Ryszard Smaruj. Skład zespołu nie zmieniał się, choć były próby powiększenia składu o dodatkowe instrumenty.

Już w początkach swojej działalności zespół To My zaczął odnosić sukcesy. Zwycięstwo w konkursie "Śpiewać Każdy Może" w Klubie "Pod Jaszczurami" w Krakowie, oraz zdobycie nagrody Burmistrza miasta Dąbrowa Górnicza w Konkursie o Lampkę Górniczą, to tylko niektóre z nich. Zespół był też finalistą Festiwalu OMPP we Wrocławiu i laureatem konkursów recytatorskich na wielu szczeblach.

Dobrze zapowiadającą się karierę zespołu, którego głównym atutem jest fenomenalny głos wokalistki - Martyny Smaruj, przerwało powołanie do wojska lidera zespołu.

Po krótkiej przerwie To My powróciło, ale podążając za zmieniającym się rynkiem, stworzyło nowy repertuar - bardziej komercyjny. W tym czasie zespół podpisał kontrakt z nieistniejącą już wytwórnią muzyczną "Kamerton". Owocem współpracy było kilka składanek wydanych na kasetach i płytach CD, płyta solowa i kilka teledysków emitowanych przez telewizje komercyjne. Zespół jednocześnie intensywnie koncertował w kraju i za granicą. Od 2006 roku pod zmienioną nazwą grupa związana jest z zabrzańską firmą fonograficzną "ESKA".

Piosenki zespołu To My do dzisiaj można usłyszeć na antenie Radia Piekary. Co jakiś czas ukazują się też na różnych składankach. Jednocześnie zespół nie zaprzestał "uprawiania" muzyki mniej komercyjnej i ciągle bierze udział w koncertach bardziej akustycznych (unpluged). Obecnie dostępne płyty zespołu można nabyć w wielu dobrych sklepach muzycznych - głównie na śląsku, oraz wysyłkowo w sklepach internetowych. Piosenek w naszym wykonaniu można posłuchać w telewizji TVS, ŚTM, TV Zabrze i wielu innych lokalnych stacjach śląskich oraz w radiach: Piekary, Fest, Fajer Mix, Przyjaciel i wielu innych rozgłośniach lokalnych i internetowych.

Dzięki współpracy z Śląską Telewizją Miejską nakręciliśmy teledyski, które można obejrzeć tutaj .